Apie bityną ir bites

Kaip dažniausiai būna bitininkystėje pradžia "jaunajam bitininkui" duoda atiduotos ar padovanotos bitės. Pirmąją bičių šeimą gavau dovanų iš bitininkystės mokytojo Jono Starkevičiaus, o pirmuosius tris avilius gavau dovanų iš kito bitininkystės mokytojo Kęstučio. Netrukus pasigavau dar vieną bičių spiečių ir nuo to pradėjau savo savarankišką bitininkavimą.

Neskubėdamas, besimokydamas iš savo klaidų bityną po truputi plėčiau. Avilius gaudavau įvairiais būdais. Vienus dovanų, kitus pirkau, dar kitus susikonstravau pats. Bičių šeimų skaičių dauginau natūraliais ir dirbtiniais spiečiais, keletą bičių šeimų perėmiau iš seno bitininko, kuris dėl sveikatos pablogėjimo nebegalėjo prižiūrėti bitelių, o jo artimieji bitininkyste nesidomėjo. Tokiais būdais ir dauginau savo bičių šeimų skaičių,ateityje planuoju bityne esančių bičių šeimų skaičių didinti.

Bites laikau "Dadano tipo" ir "daugiaaukščiuose" aviliuose. Abiejų tipų aviliuose bitės gyvena, dirba ir žiemoja gerai. Šiek tiek skiriasi darbo pobūdis vienuose ir kituose aviliuose, tačiau pagrindiniai principai išlieka tie patys. Bitės nepiktos, darbščios, nepastebėta jokių rimtesnių ligų. Šiuo metu tikslios visų bičių šeimų veislės nežinau, nes motinėlės mišrūnės, tačiau keisti motinas stengiuosi i Karnikos ir Bakfasto veisles. Manau ateinančia vasarą didžioji dalis bičių šeimų bus pakeistos norimomis veislėmis.

Bitynas įkurtas Panevėžio rajone. Bites laikau ir prižiūriu trijose vietose. Aplinkui bityną auga šimtamečiai miškai, natūralios pievos, sodai, kultūrinių augalų laukai, liepynas, visai netoli teka upė... Šios apylinkės gali padovanoti pačius geriausius gamtos produktus (medaus, žiedadulkių ir t.t.).  Kiekvienais metais stengiuosi keletą avilių nuvežti prie medingųjų augalu (aviečių, grikiu, kmynų...), kur bitelės surenka įvairesnio, o kartais ir retesnio medaus ir žiedadulkių, kurių skonį labai giria visi paragavę.

Bitynuose gaunami beveik visi "bičių produktai". Bitės darbščiai prineša įvairių augalų medaus, kurio skonis ir spalva labai plataus spektro. Iš pavasario ir vasaros augalų bitės renka žiedadulkes. Jei žiedadulkių perteklius, tai bitės koriuose padaro visavertę bičių duonelę. Specialiai renku bičių pienelį, kuris savo biologinėmis savybėmis labai vertinamas įvairių ligų profilaktikai ir gydimui, imunitetui ir organizmui stiprinti. Pikis (propolis) renkamas rudens pradžioje, o kartais ir atšalus orams, kai bityne sumažėja darbų. Vaškas lydomas žiema. Reikalui esant yra galimybė rinkti ir bičių nuodus, kurie turi labai stipru poveiki ypač sąnarių, riaumato ir kitoms ligoms gydyti.Bičių nuodai renkami tik pagal individualius užsakymus. O paprasčiausias būdas gauti bičių nuodų, leisti bitei įgelti.

Darbas bityne trunka ištisus metus, tik pagal tam tikrą laikotarpį skiriasi intensyvumas. Jau po naujųjų metų reikia aplankyti bityną, apžiūrėti, kaip klostosi žiema, kaip aviliai, ar neužpustyti, ar nenutikę kokių tai bėdų. Žiemai einant į pabaigą valomos lakos (skylutės, pro kurias bitės patenka į avilį) nuo mirusių bičių, nes gali užsikimšti ir nepateks į avilį oras. Pavasarį darbai prasideda bitėms apsiskraidžius, kai orai jau ima šilti, padedama bitėms išsivalyti avilius nuo šiukšlių, atsiradusių per žiemą. Po kelių savaičių jau bitėms ima trūkti vietos, reikia plėsti lizdus, pridėti papildimai koriu, kad motinėle galėtų dėti kiaušinėlius ir bičių šeimos stiprėtų greičiau. Gausiau sužydus pievoms, sodams aviliai dar labiau plečiami, dedami papildomi koriai skirti medui pilti (meduvės). Na ir tada jau prasideda didieji darbai, tokie kaip medaus sukimas, žiedadulkių rinkimas, naujų bičių šeimų sudarymas, spiečių gaudymas... Rugpjūčio antroje pusėje jau pas bites ateina ruduo, jos ima ruoštis žiemai. Bitininkas turi joms padėti, sumažinti rėmelių skaičius avilyje, patikrinti maisto kiekį, pagydyti nuo ligų ir atlikti kitus darbus. Atšalus orams reikia bites papildomai apšildyti. Pasnigus uždengti lakas eglišakėmis, apsaugoti specialiais skydais nuo užpustymo. Žiema daromi ar tvarkomi aviliai, rėmeliai ir kitas inventorius, lydomas vaškas, renkamas pikis ir atsiranda kitų darbų. Žiema atliekami papildomi darbai, kurie paliekami vasara, pasiruošiama vasaros sezomui.